VFD Variable Frequency Drive,AT5‑2200X 2.2KW Variable Frequency Inverter,Input Single-phase 110VAC Output 3‑Phase 220V Motor Speed Controller
★★★★★ 4.8 60 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by tuscaloosastrays.org
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 16
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
VFD Variable Frequency Drive,AT5‑2200X 2.2KW Variable Frequency Inverter,Input Single-phase 110VAC Output 3‑Phase 220V Motor Speed Controller Feature: 1. The inverter is a device used to adjust the speed of the motor and has the characteristics of high torsion and wide speed regulation. 2. The speed governor is equipped with a digital display, with clear readings and convenient parameter setting. 3. With of over current, over voltage and under voltage, module failure, over heat, short circuit, etc., and provide low electromagnetic interference. 4. The frequency inverter has single‑phase input and 3‑phase output, and is suitable for 3‑phase motors with a voltage of 220V. 5. Used to control the start, stop, speed adjustment and forward and reverse rotation of the motor to meet the conditions required for production or equipment use. Specification: Item Type: Variable Frequency Inverter Material: Plastic Model: AT5-2200X Power: 2200W Power Phase Number: Single phase Input: Single-phase 110VAC Output: 3-phase 220VAC Power Supply Voltage: 110VAC 50/60Hz Mode: Overcurrent, overvoltage and undervoltage, module failure, overheating, short circuit, input and output phase loss, abnormal motor parameter adjustment, electronic thermal relay, etc. Package List: 1 x Variable Frequency Inverter 1 x User Manual Note: This inverter is suitable for use with a 3‑phase motor with a voltage of 220V. Please confirm whether your device is compatible with the product before purchasing.
  • Single-phase Input and 3-phase Output: The frequency inverter has single-phase input and 3-phase output, and is suitable for 3-phase motors with a voltage of 220V.
  • Voltage: 220.0 volts
  • Power source type:
Brand Wisoqu
Voltage 220 Volts
Wattage 2200 watts
Frequency 60 Hz
Model Name AT5-2200X
Display Type Digital
Manufacturer Wisoqu
Model Number AT5-2200X
Output Power 2200 Watts
Power Source Mains Powered
Input Voltage 220 Volts
Output Voltage 220 Volts
Mfr Part Number Wisoqucr73hdw0ef7505
Standby Power Shutoff 100%
Peak Output Power Watts 5500
Electrical Output Waveform Pure Sine Wave
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.8 out of 5
★★★★★
60 ratings | 25 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
87% (52)
4 stars
2% (1)
3 stars
1% (1)
2 stars
0% (0)
1 star
10% (6)